بلاگ, معرفی

روش انتخاب پمپ آب خانگی

خرید پمپ آب خانگی

امروزه به دلیل کاهش فشار آب و افزایش آپارتمان ها در سطح شهر استفاده از پمپ ها جهت انتقال آب با فشار مناسب بسیار رواج دارد بدین خاطر می بایست با پارامترهای مهم در خرید پمپ آب خانگی آگاهی داشته باشید.

پارامتر های مهم در خرید پمپ آب خانگی:

جهت انتخاب پمپ آب خانگی می بایست دو فاکتور فشار پمپ آب که اغلب افراد آن را با عنوان ارتفاع یا H، بازدهی پمپ آب یا همان دبی یا Q می باشد را محاسبه کنید.

نحوه بدست آوردن فشار پمپ آب خانگی برای منازل مسکونی و آپارتمان ها به چه صورت می باشد؟

جهت بدست آوردن فشار پمپ آب خانگی می بایست ابتدا تعداد طبقات منزل را در عدد ۳ ضرب کنیم عدد بدست آمده ارتفاع مورد نیاز برای انتخاب پمپ آب می باشد.

مثال:

اگر منزل شما دارای ۸ طبقه باشد به همراه زیر زمین و پارکینک در مجموعه ساختمان شما شامل ۱۰ طبقه است که این عدد را در ۳ ضرب کنید می شود ۳۰ که این عدد ۳۰ ارتفاع محلی می باشد که باید پمپ از زیر زمین تا طبقه ششم آب را انتقال دهد.

پس از بدست آوردن ارتفاع باید فشار مورد نیاز را محاسبه کنید که برای این کار می بایست عدد بدست آمده از ارتفاع را با ۳۰ جمع کنید عدد بدست آمده فشار مورد نیاز برای ساختمان می باشد.

جهت بدست آوردن فشار پمپ آب خانگی برای ویلا چه اقداماتی لازم می باشد؟

ویلا ها یکی دیگر از مکان هایی هستند که بسیار به پمپ آب نیاز دارند از این رو برای بدست آوردن فشار پمپ، دو روش وجود دارد:

۱- در این روش پمپ باید دقیقا در زیر ویلا قرار گیرد و نحوه بدست آوردن فشار پمپ مانند بدست آوردن فشار پمگ آب خانگی برای منازل و آپارتمان ها می باشد.

۲- در این روش برای مثال اگر طول مسیر پمپ آب تا ویلا ۱۰۰ متر باشد با تقسیم این عدد بر ۱۰ به ارتفاع مورد نظر یعنی ۱۰ متر می رسیم و از طرفی تعداد طبقات را در ۳ ضرب می کنیم و اعداد بدست آمده را با عدد ۳۰ جمع می بندیم در نهایت به ارتفاع و فشار مورد نیاز دست می یابیم.

انواع پمپ آب خانگی
ساختمان ظاهری انواع پمپ آب خانگی

نحوه بدست آوردن بازدهی(دبی Q) پمپ آب خانگی برای آپارتمان، منازل مسکونی و ویلا به صورت می باشد؟

یکی از پارامتر های مهم در خرید پمپ های آب خانگی بازدهی و یا دبی می باشد. در حقیقت اگر پارامتر بازدهی به درستی انتخاب نشود نمی توان از پمپ انتظار کارکرد درست و اصولی را داشت.

دو روش برای بدست آوردن بازدهی وجود دارد:

روش اول:

روش اول ساده ترین روش بدست آوردن بازدهی در پمپ های آب خانگی می باشد.

فشار یا ارتفاع پمپ: (تعداد طبقات * ۳) +۳۰

بازدهی پمپ آب خانگی: تعداد واحد های مسکونی * ۴۰۰

واحد بازدهی پمپ آب خانگی لیتر بر دقیقه می باشد.

مشخصات با ارزش در انتخاب پمپ آب خانگی که باید به آنها توجه کرد:

مهم ترین اصل در خرید پمپ آب خانگی توجه به عملکرد پمپ می باشد بدین خاطر عملکرد پمپ به فاکتور هایی چون: توان، آبدهی یا همان دبی، هد یا ارتفاع بستگی دارد.

توان:

 به میزان نیروی مکانیکی اطلاق داده می شود که به سیال جهت فعالیت مورد نظر منتقل می شود. توان در تمام تجهیزات برحسب اسب بخار(HP) یا کیلووات(KW) محاسبه می شود.

حداکثر آبدهی:

آبدهی یکی از فاکتور های بسیار مهم می باشد چرا که تعیین کننده میزان آبدهی در ارتفاع های گوناگون است در ارتفاع صفر پمپ های آب بیشترین آبدهی را دارند که بر اساس  لیتر بر دقیقه (L/min) یا مترمکعب بر ساعت(M3/h) بیان می شود.

ارتفاع پمپ:

این فاکتور بیان کننده ارتفاع پمپ در محل نصب که اغلب صفر می باشد تا بالاترین نقطه ای که پمپ می بایست آب را پمپاژ کند.

نکته مهم که بهتر است بدانید: توجه داشته باشید که دو فاکتور ارتفاع و آبدهی با یکدیگر رابطه عکس دارد هر چه ارتفاع افزایش یابد میزان آبدهی کاهش می یابد بدین خاطر باید پمپی را انتخاب نمایید که ارتفاعش از ارتفاع مورد نظر بیشتر باشد. مثلا اگر برای ارتفاع ۱۸ متری نیاز به پمپ دارید پمپی با ارتفاع ۲۰ تا ۲۵ متری را انتخاب نمایید.

قطر ورودی و خروجی لوله:

پمپ آب دارای لوله های ورودی و خروجی هستند که قطر لوله ها به خصوص قطر لوله خروجی در فرآیند آبدهی و عملکرد کلی پمپ بسیار حائز اهمیت می باشد. قطر لوله ها بر حسب اینچ(Inch)  محاسبه می شود.

مشخصات الکتریکی:

این فاکتور در پمپ های خانگی خود شامل سه فاکتور دیگر به نام های آمپر مصرفی، ولتاژ و فرکانس می باشد.

ولتاژ:

الکتروموتور با توجه به نوع سیم کشی میتواند سه فاز یا تکفاز باشند ولی برای پمپ های خانگی با توجه به تک فاز بودن برق شهری پمپ های آب نیز تکفاز هستند.

فرکانس:

فرکانس برق در کشور ایران ۵۰ هرتز می باشد و تمام تجهیزات صنعتی از جمله پمپ های برای فعالیت در این فرکانس طراحی و تولید می شوند. جالب است بدانید در کشور های اروپایی فرکانس ۶۰ هرتز می باشد.

آیا ویژگی ساختمان در انتخاب پمپ آب تاثیرگذار می باشد؟

در حقیقت اولین سوالی که توسط تیم فروش از افراد پرسیده می شود اطلاعات ساختمان است این اطلاعات به ظاهر ساده برای انتخاب بهترین پمپ با بالاترین کارایی بسیار مهم می باشد.

۱- تعداد طبقات ساختمان

۲- تعداد واحدها

۳- متراژ واحدها

۴- تعداد شیر های آب ساختمان

موارد بالا متداول ترین سوالاتی است که توسط تیم فروش در کالای صنعتی صفایی از خریداران پرسیده می شود و با توجه به اطلاعات دریافتی بهترین پمپ به افراد معرفی می شود.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *