بلاگ, معرفی

نکات مهم در عملکرد پمپ وکیوم

انواع پمپ وکیوم

نیاز به خلا یا همان وکیوم در صنایع گوناگون بسیار مشاهده می شود و برای رفع چنین نیازی انواع پمپ وکیوم تولید و طراحی شده اند پمپ های وکیوم می تواند تا فشار نزدیک به صفر خلا ایجاد کنند که این مسئله سبب کاربرد فراوان آنها شده است. در ادامه به صورت مختصر با نکات مهم در عملکرد پمپ وکیوم آشنا می شوید.

وکیوم به چه معنی می باشد؟

وکیوم در حقیقت همان خلا است و به فضایی اطلاق داده می شود که هیچگونه ماده ای وجود ندارد. در چنین شرایطی مولکول های هوا که خود سبب ایجاد فشار می شوند نیز در آن محیط وجود ندارد.

پمپ های وکیوم یا خلا در حقیقت برای رسیدن به فشار، صفر طراحی و تولید شده اند که البته دستیابی به صفر مطلق در انواع محیط ها به صورت صد در صد امکان پذیر نیست ولی دستیابی به فشار های بسیار پایین که با عنوان فشار مابین فشار اتمسفر و صفر مطلق شناخته می شود امکان پذیر است.

پمپ وکیوم روغنی

مکانیسم عملکرد پمپ وکیوم:

پمپ وکیوم از دو قسمت اصلی روتور که شامل شافت و پروانه و بدنه که شامل سیلندر و سرسیلندر تشکیل شده اند:

در مکانیسم عملکرد پمپ وکیوم تشکیل رینگ آب در اثر حرکات دورانی و خارج از مرکز پروانه در اطراف محور پمپ صورت میگیرد.

نحوه مکش و دهش در پمپ وکیوم:

یکی از دانستنی هایی در خصوص عملکرد پمپ وکیوم عمل مکش و دهش می باشد به اینصورت که در جهت دوران و با ورود و خروج مداوم پره ها به داخل آب حجم فضای بسته افزایش می یابد و بدین صورت عمل مکش انجام می شود و در طرف مقابل عمل دهش صورت می گیرد.

نحوه خنک کردن پمپ وکیوم:

خنک شدن پمپ های وکیوم از طریق آب و یا روغن انجام می شود در پمپ های وکیوم زنیسان خنک شدن با استفاده از روغن است و در پمپ های وکیوم متحد آب عامل خنک کننده می باشد.

نحوه بهینه سازی عملکرد پمپ وکیوم :

دما و فشار در بهینه سازی عملکرد پمپ تاثیر بسیاری دارد دمای هوای ورودی ۲۰ درجه سانتی گراد، فشار محیط ۷۶۰mmhg و دمای آب  ورودی به داخل پمپ ۱۵ درجه سانتی گراد می باشد. ویژگی های نامبرده باید به صورت مداوم کنترل شود چرا که تغییر هر یک از پارامترها ظرفیت و عملکرد پمپ را تحت تاثیر قرار می دهد.

 کاویتاسیون به چه معنایی است؟

در ابتدا لازم به ذکر می باشد با عنوان های دیگر این واژه آشنا شوید. کاویتاسیون با عنوان های حفره سازی، حفره زایی، خوردگی حباب هم خانواده می باشد و به معنای کاهش فشار است این کاهش فشار سبب تبخیر موضعی هر گونه مایعی و تشکیل حباب می شود.

عمل کاویتاسیون چگونه اتفاق می افتد؟

این عمل در مایعات بر اثر حرکات بسیار زیاد و با اصطلاح متلاطم و با اختلاف فشار صورت می گیرد. نکته جالب در این مورد عمل کاویتاسیون ترکیدن حباب می باشد حباب های گازی با ورود به منطقه پر فشار منفجر می شوند و این انفجار با بروز صدا همراه است.

در انتخاب پمپ وکیوم باید به چه نکاتی توجه کرد؟

یکی از نکات مهم در عملکرد پمپ وکیوم، انتخاب صحیح پمپ وکیوم می باشد جهت افزایش راندمان و عمر مفید پمپ باید نکات زیر را رعایت کنید:

– میزان خلا که سیستم نیاز دارد به همراه میزان سرعت تخلیه گاز ها و نوع گازی که باید وکیوم شود.

– سیستم خلا پمپ باید براساس استاندارد هایی که طراحی شده است به کار گرفته شود.

– قبل از خرید پمپ وکیوم با افراد متخصص در خصوص مسائل فنی که سبب افزایش راندمان کار و افزایش عمر مفید دستگاه می شود مشورت نمایید.

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *