بلاگ, معرفی

انواع پمپ آب خانگی

انواع پمپ آب خانگی

امروزه با افزایش جمعیت و کمبود آب، انواع پمپ آب خانگی از مهم ترین و پرکاربردترین تجهیزات صنعتی و خانگی می باشند. بدین خاطر باید ابتدا با انواع پمپ آب خانگی و سپس با نحوه انتخاب پمپ آب خانگی آشنا شویم.

انواع پمپ آب خانگی

پمپ آب از نوع خانگی دارای انواع گوناگونی است ولیکن به صورت کلی در سه دسته کلی دسته بندی می شوند:

– پمپ های سانتریفیوژ

– پمپ جتی

– پمپ محیطی

پمپ سانتریفیوژ(centrifugal Pump)

به پمپی به واسطه نیروی گریز از مرکز باعث افزایش فشار آب و یا سیال آب شود پمپ سانتریفیوژ و یا بشقابی گویند.این دسته از پمپ های خانگی به دلیل سادگی در نگهداری، بهره برداری، تعمیرات و هزینه مناسب خرید در ۹۵ درصد منازل استفاده می شوند.

ساختمان داخلی پمپ:

در ساختمان داخلی این دسته از پمپ های خانگی یک یا چند پروانه به همراه تعدادی پره منحنی شکل وجود دارد که در اثر چرخش سریع پروانه و پره ها نیروی گریز از مرکز به آب داخل پمپ منتقل می شود که این عمل سبب افزایش فشار آب در خروجی می شود.نحوه عملکرد پمپ سانتریفیوژ و مسیر جریان آب در شکل زیر مشاهده نمایید.

پمپ آب سانتریفیوژ- یکی از انواع پمپ های خانگی

انواع پروانه های پمپ سانتریفیوژ:

پروانه های پمپ سانتریفیوژ براساس ساختار فیزیکی و نوع استفاده به سه دسته کلی تقسیم بندی می شوند:

– پروانه باز

– پروانه نیمه باز

– پروانه بسته

پروانه های بسته:

این نوع پروانه از دو طرف توسط دو صفحه بسته می شوند بدین خاطر نسبت به سایر پروانه ها راندمان بالاتری دارند. پروانه های باز و نیمه باز بیشتر جهت انتقال مواد مایع و یا موادی که دارای ذرات جامد معلق هستند استفاده می شوند.

نکته مهم در خصوص پمپ های سانتریفیوژ پر بودن داخل پمپ از آب می باشد در واقع وجود هوا در آب سبب افت کارکرد پمپ می شود.

پمپ جتی:

یکی دیگر از انواع پمپ خانگی، پمپ جتی است. اساس فعالیت این دسته از پمپ های خانگی هم مانند پمپ سانتریفیوژ می باشد با این تفاوت که پمپ های جتی دارای ویژگی خودمکش است و این ویژگی سبب می شود تا پمپ بتواند مقداری هوا داخل را تحمل نماید.

نکته جالب در پمپ های جتی خودمکشی آب تا ارتفاع پایین تر سطح پمپ می باشد که این عمل به دلیل قابلیت خود مکشی پمپ جتی می باشد.

پمپ آب جتی- یکی از انواع پمپ های خانگی

مقایسه پمپ جتی و پمپ سانتریفیوژ:

– پمپ جتی دارای خاصیت خودمکشی است در حالی که وجود هوا در داخل پمپ سانتریفیوژ سبب کاهش راندمان پمپ می شود.

– پایین بودن دبی پمپ جتی در مقایسه با پمپ سانتریفیوژ یکی دیگر از تفاوت های این دو پمپ خانگی می باشد.

پمپ محیطی:

پمپ محیطی تنها از نظر ساختمان خارجی شبیه به پمپ های سانتریفیوژ می باشد چرا که این پمپ ها در دسته پمپ های توربینی قرار می گیرند و ساختار داخلی آنها به گونه ای می باشد که امکان افزایش فشار آۀب در دبی های پایین نیز میسر می شود.

آب ورودی به پمپ از دهانه مکش وارد پره های پروانه می شود و با چرخش پره ها در داخل کانال محیط پمپ، سرعت سیال افزایش می یابد و از دهانه خروجی پمپ خارج می شود.

پمپ آب محیطی- یکی از انواع پمپ های خانگی

مقایسه پمپ سانتریفیوژ با پمپ های محیطی:

تفاوت اصلی این دو پمپ در نوع پروانه های این پمپ می باشد. در پمپ های محیطی در اطراف پروانه ها پره های زیادی وجود دارد  که در داخل یک کانال در حال چرخش می باشند.

در پمپ های سانتریفیوژ مایع پس از وارد شدن به پمپ از شیار های موجود بر روی پروانه خارج می شود ولی در پمپ های محیطی، مایع به دفعات قبل از خروج از دهانه بین پره های اطراف پروانه و کانال پمپ تحت فشار و مارپیچ چرخشی قرار می گیرد و با حرکت به سمت جلو، فشار افزایش می یابد.

آیا ساختار و عملکرد پمپ محیطی سبب برتری در این پمپ خانگی شده است؟

در واقع ساختار مخصوص و عملکرد پمپ محیطی سبب شده تا این دسته از انواع پمپ خانگی دارای ویژگی های زیر باشد.

– نکته قابل توجه در پمپ های محیطی نمودار عملکرد آنها می باشد چرا که با کاهش دبی هم مانند پمپ های سانتریفیوژ نمودارشان تخت نمی شود و شیب خطی خود را حفظ می نمایند در نتیجه باید به فشار این پمپ ها در دبی صفر توجه نمایید.

– توانایی انتقال هوا یا گاز از دیگر ویژگی های این پمپ می باشد.

– پمپ های محیطی به مقدار ارتفاع کمتری در مقایسه با پمپ های سانتریفیوژ نیاز دارند.

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *